Полезните напитки
Сок от нар - богат е на витамини А,С,Е,калций, фосфор, магнезий, желязо и натрий. Много полезен е за сърдечно-съдовата система, при хипертония, анемия и малокръвие.
Червено вино-Полезно е да се пие всеки ден по една чаша , но не повече от 50 мл.Ефектът върху организма е профилактика за ракови заболявания.
Сок от портокал -Отлично средство за профилактика на настинката и грипа. Премахва умората, активизира работата на мозъка и укрепва кръвоносните съдове. Полезен е и при хипертония и атеросклероза. Не се препоръчва на хората с повишена киселинност и ниско съдържание на калций в костите.
Чай -Без значение какъв - важното е да е истински, а не концентрат от бутилка. Чаят не само тонизира и ободрява, но и се бори със сърдечно-съдовите заболявания и различните инфекции.
Ябълков сок -Той нормализира работата на червата, извежда токсините и бързо възстановява организма след физическо натоварване.
Сок от боровинки -Боровинките са известни с това, че укрепват зрението и предпазват от стомашни разстройства.
Сок от череши -Съдържа много витамин А (особено необходим за зъбите и очите), желязо и витамин С, който помага в борбата с инфекциите. Също така намалява риска от развитието на много видове рак и заболявания на пикочните пътища и помага за запазване на паметта в напреднала възраст.
Лимон- Справят се с вирусите,понижават температурата,стимулират обменните процеси в организма.Заздравяват стените на кръвоностните съдове.В тях се съдържа витамини А,С,Р и В, калий и манган
Почистване на риба. Първо рибата се измива от слузта с течаща вода,следва да се махнат люспите (зависи от рибата).Това с тава с нож и къси и резки движения по-посока от опашката към главата.По лесно люспите се махат, като рибата се потопи предварително в кипяща вода.После се изрязва по дължина през корема.Хрилете и вътрешностите се изваждат.Почиства се черната ципа и съсирената кръв (при топлинна обработка горчивината идва от нея )под гръбнака.В зависимост от вида и предназначението на рибата се отрязват главата ,опашката и перките.По този начин почистената риба се измива добре и се отцежда.Не се държи във вода,защото се губят ценни хранителни съставки.
Подготовка на калмари(туба). Замразените калмари се размразяват на въздух или в леко солена студена вода. При почистване главата и пипалата се отрязват,измъква се хитиновата банела и тубата се обръща с вътрешностите навън.С нож се изчиства коремната кухина.Измива се с студена вода и отново се обръща в първоначално състояние.Снемането на кожата става лесно,като почистените калмари се потапят във леко гореща вода за 3-5 минути и непрекъснато се разбъркват.След това с нож или вълнена ръкавица се свлича кожата.
Почистване на миди. Живите или охладените миди се остъргват с нож от обрастванията по черупките и се промиват с течаща вода.След това се бланшират на водна пара в продължение на 8-10 минути.След това черупките се разтварят,ядките се изваждат,почистват се от бисусните влакна и се измиват .
Праз лук
Как да го избирате: Търсете праз лук с ярко бял цвят на стъблата и свежи зелени листа.Най-крехки са стръковете с малък до среден размер.
Употреба:
- Махнете обезцветените външни листа.Отрежете най-тъмната горна част.Подрежете корените.
- Срежете на две по дължина,разтворете листата и изплакнете добре.
- Приготвяйте го го печен на фурна,варен, задушен,сотиран или в микровълнова фурна.
- Сервирайте самостоятелно,подправен с краве масло или маргарин и с подправки.
- Добавяйте към ястия с яйца или към супи.
- Можете да го нарежете тунко и да го добавяте към салати.
- Зеленчукът е беден на калории, мазнини, натрий и холестерол.
- Съдържа важни хранителни съставки, сред които фолиева киселина, желязо, манган, витамин А, С, К и В6.